Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Kujavsko-pomořské vojvodství - Toruń

Pobyty Informace

ZÁKLADNÍ POPIS

Toruň - polské město v Kujavsko-pomořském vojvodství, je jedním z hlavních měst tohoto vojvodství (druhé je Bydhošť). Městem protéká řeka Visla (polsky Wisła). V roce 1997 bylo staré toruňské město zapsáno na seznam UNESCO.
Toruň je jedno z nejstarších polských měst a také rodištěm slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka. Město je v Polsku známé produkcí perníku, tedy má stejnou pověst jako v Česku Pardubice.

Toruň měla to štěstí, že během 2. světové války nebyla zničena. Díky tomu je dnešní Toruň opravdovou pokračovatelkou té pradávné. V Toruni se každodenní život 21. století odehrává mezi gotickými zdmi, v komnatách zdobených neopakovatelnými polychromiemi, a pod renesančními klenbami.



Památky:
Staroměstská radnice, postavena v letech 1391 – 1399 na místě starší zástavby z 13. století, ze které se zachovala mj. dolní část věže, přestavěna v 17. století, znovu přestavěna po požáru v letech 1722 – 1737
Městské hradby, stavěné od poloviny 13. století, rozšiřované a modernizované do 15. století, částečně rozebrané v 19. století, zachovaly se úseky podél Visly a brány: Mostecká, Klášterní a Plavecká (Żeglarska), jakož i četné bašty (např. Křivá věž)
Ruiny křižáckého hradu, stavba začala v 50. letech 13. století, ukončena v druhé čtvrtině 14. století, zbourán v roce 1454 obyvateli Toruně (dochoval se prevét a spodní části hradeb)

Radnice na rynku
Komplex gotických měšťanských domů z 14. – 16. století
Poevangelický kostel sv. Ducha, postaven v letech 1754 – 1756 podle projektu Efraima Szregera, věž dostavěna v letech 1897 - 1899
Dům U hvězdy (Pod Gwiazdą) z 15. století, přestavěn v 17. století, fasáda z 18. století
Sýpky z 14. – 18. století (mezi nimi nejlépe dochovaná gotická sýpka v Polsku)
Zástavba tvrze Toruň, zahájeno v roce 1818, modernizováno a rozšiřováno do počátku 20. století

Ve čtvrti Podgórz:
Kostel a klášter sv. Petra a Pavla z 14. století (nyní farní kostel františkánů)
Ruiny hradu Dybowského, původně královského, později křižáckého, z 14. století

V městské části Kaszczorek:
Gotický kostel z 13. století s dostavěnou věží z 18. století